LISTA


Ostatnia aktualizacja: 20.02.00

Sensacja!
John Rambo, niepokonany komandos, weteran wojny w Wietnamie, człowiek który w pojedynkę stawiał czoła całym armiom, padł pod ciosami Marka Gralika, polskiego tłumacza książki D. Morella "Pierwsza krew". Relację z tego niecodziennego wydarzenia zamieszczam dzięki uprzejmości autorów strony Green Devils, z której pochodzi ten artykuł.

Oraz wreszcie nadrobiona zaległość:
Wyjaśnienie zagadki, za co trafił na listę pan Reszke, tłumok "Pana światła" Zelaznego. Znakomity artykuł Piotra W. Cholewy pochodzi z "Nowej Fantastyki", ale jest zbyt dobry, żeby zostawić go tam na pastwę moli.
Zapraszam do lektury!


30.01.00

Po naprawdę konkretnej przerwie najwyższy czas na trochę konkretów:
  1. Tutaj przeczytasz artykuł Dariusza Piórkowskiego "W poszukiwaniu straconego znaczenia" poświęcony trudnościom związanym z poprawnym tłumaczeniem.
  2. Jaromir Król recenzuje tłumoczenie "Bohatera ostatniej akcji".
  3. Słów parę o grze "Harvester".
  4. Nowy kfiatek.
  5. Lenin pogrzebany przez tłumacza! Szczegóły tutaj.

26.12.99

Po długiej przerwie czas na drobny remanent:

Lista została podzielona na dwie części, według kalibru popełnionych błędów. Drobniejsze 'kfiatki' zostały umieszczone tutaj.

Więcej nowości, mam nadzieję, już wkrótce.


11.09.99

Dzięki dzisiejszemu odcinkowi "Z archiwum NF" dowiecie się czym zasłużył sobie na miejsce na liście Maciej Bończa - autor tłumoczenia "Kontaktu" Carla Sagana. Artykuł "Strzelać do tłumacza!" pochodzi z Nowej Fantastyki z maja 92 r.

Miłej lektury!


4.09.99

Z ostatniej chwili:

Nasz specjalny korespondent donosi, że na "Liście Tłumoków" ukazała się właśnie reedycja artykułu Piotra "Raku" Raka pt. "Włos się jeży", zamieszczonego pierwotnie w Nowej Fantastyce z maja 92 r., a poświęconego horrorom śp. Phantom Pressu, ze szczególnym uwzględnieniem jakości tłumaczeń. Znacie? No to posłuchajcie.

Główne wydanie "Wiadomości" jak zwykle o 19.30. Zapraszamy!


2.09.99

Szef kuchni poleca:

Dorota Guttfeld doprawia do smaku "Najdalszy brzeg", przyrządzony przez Jacka Kozerskiego.

Smacznego!


26.08.99

Dzisiaj w programie:

Zofia Kierszys przeprowadza egzekucję "Spotkania z Ramą" Arthura C. Clarke'a.
Reżyseria: Jan Rudziński

Zapraszamy przed monitory...